


| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Output Current | 800 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | 1 % |
| Max Output Current | 1.35 A |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 1 A |
| Reference Voltage | 1.262 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Min Input Voltage | 3.2 V |
| Load Regulation | 2 mV |
| Line Regulation | 0.5 mV |
Stock: 8405
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08400
Ext.Price$0.08400
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08400 | $0.08400 |
| 10 | $0.07546 | $0.75460 |
| 50 | $0.06778 | $3.38900 |
| 100 | $0.06057 | $6.05700 |
| 500 | $0.05413 | $27.06500 |
| 1000 | $0.04618 | $46.18000 |
| 3000 | $0.03940 | $118.20000 |
